Drum rapid Ploiești-Brașov prin pasul Boncuța

Drum rapid Ploiești-Brașov prin pasul Boncuța
0

Aici trebuie tunel. Lungimea traseului este la jumatate, ori un tunel costa cam dublu fata de mers pe marginea unui deal, deci costurile sunt cam la fel. Nu trebuie sa ne ferim chiar asa exagerat de tuneluri. In plus, mergand pe versant de deal pot aparea probleme cu alunecari, ceea ce poate o sa faca sa ne para rau ca nu am ales tunelul.

Nu am forțat un tunel fiindcă mi se pare că ar fi ceva diferență între cotele de intrare/iesire tunel pe cei doi versanti ai dealului. Eu am încercat o abordare cât mai “friendly” versus mediu și, neștiind exact pozitia sursei de ape minerale, am evitat excesul de constructivism… Fundamental mi se pare ca soluția să poată convinge că implică costuri și durate MULT mai mici decât segmentul prahovean. Și, bineînțeles, un impact asupra mediului, cu MUULT inferior.

Cand mergi 2 km pe mijlocul unui versant impadurit ai nevoie de niste despaduriri de anvergura mare. Posibil sa subrezesti si echilibrul dealului si sa generezi si alunecari de teren, atat prin despadurire, cat si prin sapatura necesara culoarului de autostrada. Prin tunel impactul asupra mediului este minim, tinde spre zero. La tunele problemele sunt costurile mari, timpul mare, cat si costurile pe durata exploatarii. Se adauga un pericol marit in caz de incendiu. In cazul de mai sus, tunelul ar fi insa mult mai scurt, ar injumati distanta. Ca atare la costurile de constructie nu mai este nici o diferenta. La mediu insa impactul variantei pe marginea dealului este imens in comparatie cu tunelul. Plus chiar si pe termen lung, ocolul inseamna carburant in plus consumat de toate vehiculele, in 100 de ani poluarea suplimentara devine importanta. La intretinere tunelul e costisitor, dar la munte si varianta deschisa necesita multa intretinere, mai ales iarna la deszapezire (care in tunel este zero).

Deci costuri cam egale, impact mediu mult redus la tunel, atat imediat, cat si pe termen lung.

Ai dreptate 100% Vancouver, din pacate solutia lui Eduard are o singura problema, este de bun simt!
Noi , romanii, dorim autostrada care sa treaca pe la baza partiei de ski. Marfa ne intereseaza doar sa fie in rafturi, nu conteaza cum ajunge acolo.

A3 București - Ploiești - Brașov

În continuarea discuției de la Autostrăzi - planuri și proiecte:

Salutare, domnilor ! …si scuze, nu am mai apucat sã revin aici [probleme cu logistica :roll_eyes:] si nu am rãspuns întrebãrilor voastre.
Asa cum se prezintã schitza de acum, am aproximat cam 1800 m de tunel, fãrã cel sugerat de vancouver între vãile Zizinului si Tãrlungului, si, în ordinea dela sud la nord, ar cam fi asa:
TUNEL VALENIIdeMUNTE ~ 350 m
TUNEL est MÄNECIU ~ 350 m
TUNEL VALEA TELEJENEL ~ 600 m
TUNEL MARE CRIVINA ~ 300 m
tunel mic CRIVINA ~ 200 m
[…iar tunelul sugerat ar necesita racordãri care totalizeazã minim 1000 m, — dar mã îngrozesc protocoalele astea de pe forum fiindcã nu permit “celor noi” sã adauge imagini…, de groazã, pe bune !]
Cota maximã ar fi la pasul Boncutza, altitudinea actualã fiind de 1080 m, deci constructia drumului s-ar putea afla la o altitudine si mai micã dupã escavarea în debleu.

La mesajul urmãtor promit sã dau si lungimea totalã, dar, sincer, nu am dat prea mare importantã pentru cã m-a încãntat faptul cã zona gãsitã impune costuri CONSIDERABIL mai mici comparativ cu nebunia trasatã pe V.Prahovei.

PS – e ceva ce nu pricep fiindcã protocoalele forumului nu permit sã revii cu raspunsuri lamuritoare, adicã e de groazã dacã esti //prea nou// pe aici.
Pe bune, e de groazã !!!

Nu stiam, bine ca ai scris asta. Ti-am ridicat “nivelul de incredere” de la 0 (nou) la 2 (membru). Intr-adevar criteriile de avansare sunt cam dure. Dar nu sunt facute de noi (administratorii), ci sunt preluate de la platforma utilizata (https://www.discourse.org/).

Salut @eduard, încerc să îmi dau seama de traseul complet sugerat de tine. Ai putea să pui mai multe poze?

Cred că ar fi bine să mutăm mesajele din subiectul celălalt aici ca să existe o continuitate a ideii.

Într-una din analizele mele eu mă gândeam la un traseu alternativ, mai puțin complex, oarecum paralel cu DN1A, începând de la nord de Vălenii de Munte, unde există în prezent un drum neasfaltat și care continuă pe lângă cursul râului până la Baraj, unde s-ar ptuea înțepa înapoi în DN1A la nord de Măneciu-Ungureni, chiar după serpentinele de urcare printr-un viaduct pe marginea lacului, unde se mai îndreaptă DN1A.

Am desenat rapid peste GM:

Și puțin cu zoom în zona barajului și racordare la DN1A

Din punctul meu de vedere ca o primă fază se poate construi această variantă, fără prea multe lucrări de artă și ar putea fi chiar evitate și tunelurile pe această porțiune.

Eu zic că s-ar putea obține o economie de timp considerabilă pentru că s-ar evita:

• 3 traversări de cale ferată unde, chiar dacă nu trece trenul, se circulă greu și când e aglomerat se fac cozi lungi pentru că se trece cu 5km/h
  • s-ar evita mai multe zone cu serpentine și zona aglomerată urbană din Homorâciu, Izvoarele și Măneciu-Pământeni…

De fiecare dată când trec prin zonă cel mai mult îmi e lehamite de această zonă.

Cât despre traseul prin partea dreaptă a barajului, trebuie să recunosc că e interesant, acolo existând deja un drum neasfaltat și pe alocuri offroad pe care l-am străbătut de multe ori cu mașina de teren și cu bicicleta.

Cât despre bucata dintre Măneciu - Cheia (zona de est de oraș/dn1a/masivul muntos - că și acolo sunt multe pensiuni construite și se vor mai construi și deja devine o problemă!) - Pasul Bocutza - Vama Buzaului - Zizin, că așa înțeleg eu traseul de la tine… mi se pare puțin cam „curajos”, puțin ocolitor și nu știu dacă rentează.

Cred că din moment ce ai trecut de Măneciu, mai ai o problemă la serpentinele de după Cheia unde s-ar putea face un tunel și eventual câteva viaducte.

Considerând că aceste proiecte s-ar face etapizat, în timp, ele pot fi date în folosință pe măsură ce sunt realizate. Dar pentru traseul Măneciu-Valea Buzăului mă tem că e prea curajos, costisitor și ar lua foarte mult timp. Bine, dacă ai planifica pentru 10 ani și banii nu ar fi o problemă, cred că e realizabil, dar rămâne, realistic vorbind, o utopie.

DN1A nu reprezintă o alternativă foarte bună pentru cei care vor să circule de la Ploiești la Brașov… De principiu ar trebui ca pe DN1 să faci cam cu o oră mai mult decât în mod normal să înceapă să renteze să mergi pe DN1A. DN1A e mai lentă cu 30 de minute în medie, când e liber. Cu câteva tronsoane rapide, pasaje și tuneluri, această diferență de 30 de minute s-ar elimina și în plus, când ar fi aglomerat și pe DN1A, s-ar pierde mai puțin timp decât în prezent. Atrag atenția că și DN1A se aglomerează când se aglomerează DN1 și atunci se produc coloane foarte lungi cauzate de serpentine, treceri CF, camioane / tiruri care merg mai încet, dar și de șoferii care nu stăpânesc foarte bine volanul și merg pe alocuri cu 30-40 deși s-ar putea și mai mult.

PS: după ce am unit mesajele în acest subiect, am repostat răspunsul meu scris inițial fără a fi văzut traseul complet.

@eduard pune te rog traseul propus de tine, dar cu zoom pe porțiunea la nord de Baraj să văd exact propunerea ta, că așa nu îmi dau seama pe unde trece efectiv.

PS: am făcut un efort și am mutat iarăși într-un subiect nou și comasat toate mesajele pe același subiect aici și m-am chinuit să le sortez manual (că platforma nu știe de sortare mesaje după mutarea lor). Așa că rog să nu mai creezi subiect nou pe temă și să rămânem în acest subiect pentru a putea fi urmărit corespunzător :slight_smile:

@spooky, uite aici ceva mai clar traseul începând dela nord de lacul de acumulare dela confluenta vãilor Teleajen si Telejenel.
Acum, sã mã explic dece am mers pe un traseu cât maiîndep[ãrtat de zonele locuite; ideea este sã afectez la minim locuirea si fluxurile de transport, si asa precare, ale zonei. Am “zburat” pe GE de zeci de ori încercãnd o variantã OPTIMÄ si am reanalizat în timp lucrurile, fãcând mereu ajustãri si corectii.
Drumurile construite de romani nu au avut puncte de trecere alese întâmplãtor. Probabil cã urmãreau zonele sigure de teren, roca stabilã, facilitatea traversãrii relefului montan, folosind la maxim deschiderile naturale ale vãilor, deci nu prin canioane sau prin pasuri de mare altitudine. De aceea am evitat vecinãtatea cu actualul DN 1A, pentru a nu produce “deranj” nici localnicilor, dar nici muntelui. Din acest motiv nu m-am dus spre Pasul Bratocea, fie chiar printr-un tunel, fiindcã pânã acolo, mai înainte, era de penetrat zona turisticã Cheia.
Ok, vedeti ceva mai clar în imagini planurile mai detaliate ale segmentelor solicitate si, eventual, comparati si cu hãrtile unde apar curbe de nivel, cum ar fi cele dela STRAVA (acelea sunt ideale fiindcã redau imagini de satelit, dar si curbele de nivel) !

Probabil cã cel mai util ar fi fisierul .kmz salvat de mine, si astfel s-ar putea rula pe GE.
… dar nu stiu dacã merge atasat.

PS: Am trasat, în galben, inclusiv tunelul propus de “vancouver” în locul buclei pe curba de nivel dintre Zizin si Tãrlungeni !

@spooky
…pãi, vãd cã te-ai apropiat cam mult de albia majorã a Teleajenului, …deh, cu schmbãrile astea climatice nu stim niciodatã cãnd poate veni o viiturã din aceea ca-n trucajele din filme…

iar traversarea vãii în aval de baraj… si trecerea peste taluzul barajului cu revenirea pe curba de nivel superioarã malului vestic al lacului, deh, pare ok , cumva, în 2D, dar în 3D… Nu stiu, zãu…

Revenind, deci, eu am încercat, dela nord de Ploiesti, urmãtorul approaching înspre Mâneciu, vezi foto ! …si, totodatã, am încercat sã mentin, cumva, vectorii necesari unui drum de vitezã, gen, aliniamente si declivitãti. Zic … :slightly_smiling_face:

In zona Valenii de Munte ce zici de varianta asta (cu galben viaducte, cu negru traseul propus de mine)?

In varianta ta intersectezi inclusiv curba la nivel la cota 500, in vale fiind ca. 360-400 (deci ai o diferenta de nivel de 120-140 de metri spre sud, oho. La nord ar fi “doar” vreo 40-50 de metri de coborat inapoi pentru a ajunge langa CF). In varianta pe care o propun se trece aproape exclusiv “prin spatele curtii” oamenilor. Este prin localitate, dar este exact o fasie slab construita, care poate fi folosita. Iar A poate sa treaca gen cum trece A10 pe la Oarda sau A3 pe la Barcanesti, adica urcata sus. In cazul Valenii de Munte ar fi nevoie de 4-5 mici viaducte de 100-300m peste cele 8 stradute / ulite intersectate si un viaduct de vreo 500m. Uite aici in maps mai clar:

Intre viaducte trebuie rambleu de 6-7 metri inaltime sau se poate cobora la doar 4-5 metri, daca stradutele intersectate sunt la randul lor coborate 1-2 metri in punctul de intersectie, ca sa ramana gabaritul de 5,5 metri. Mai mult, prima si ultima straduta (cea mai la nord si cea mai la sud) pot fi bine mersi inchise, astfel ca acolo deja autostrada sa coboare spre cota terenului. Viaductul de ca. 500m lungime trebuie peste strazile Asachi+Berevoiesti+Cismari, acolo e o mica râpa, adica aceste strazi sunt oricum cu vreo 30-40m mai jos decat terenul din jur, deci in mod natural acolo trebuie viaduct, fara sa fie necesara urcarea in vreun fel a autostrazii. Pe poza a doua viaductul de 500 de metri ar fi intre km 1 si km 1,5. Acolo terenul coboara cu vreo 40 de metri si apoi revine la aceeasi cota.

Spre deosebire de varianta pe dealul dinspre vest, aici se merge aproximativ constant in preajma curbei de nivel de la cota 400. Urcarea e de max. 20 de metri si apoi se ramane la o cota aproape constanta.

PS. Aici o situatie similara in Elvetia, A2 trece prin localitate, mare parte e spre lac, dar o parte a localitatii e spre munte. Cocotarea mai sus pe munte era nebunie pe acolo:
https://www.google.ro/maps/@46.9684662,8.4554398,1582m/data=!3m1!1e3

Sau alta varianta in buza unei localitati, cu trecere subterana pe sub 3 strazi, apoi o a patra strada cu pasaj peste A: https://www.google.ro/maps/@46.8231285,8.6341571,713a,35y,121.78h,44.76t/data=!3m1!1e3

Asta asa, ca sa nu mai vorbim ca aceeasi autostrada trece efectiv prin Lucerna, si anume destul de central. Desigur in mare masura ingropata in tunel deschis sau inchis. Deci solutii de trecere prin localitati exista, inclusiv prin orase.

Buna analiza.

Mestere, în principiu, eu sustin orice variantã fezabilã, …în sensul în care efectiv se poate realiza si constituie – luând în calcul toate costurile si “riscurile” – o optimizare la o solutie propusã.
Spuneam cã am avut multe feed-back-uri de cãnd am început s-o gãndesc, fiindcã am luat zona “la lupã” profitând de street-view, iar cãnd vedeam detaliile dela rasul-ierbii mã opream si ziceam gata, aici e o limitã de netrecut, trebuie cãutatã altã rezolvare. Am fost prin anii '90 în Elvetia si eram cu ochii mari pe lucrurile astea…, deh, e o zonã de altã /culturã/ tehnologicã, administrativã si, cum mai vrei… Revenind la cestiune, uite zona pe care o traversezi peste str.Berevoiesti >> https://www.google.ro/maps/@45.1903861,26.0333107,3a,75y,324.27h,89.19t/data=!3m6!1e1!3m4!1sjqPdx3OVELMvltUv02mZiw!2e0!7i13312!8i6656?hl=ro

pretty crowded, isn’t it ? :face_with_raised_eyebrow:

PS …Daaa, la al doilea link, deja mi se confirmã rezolvarea datã cu tunel (-ul “Vãleni”) pe sub zona locuitã de pe laturile DC 219, adicã, m-am descurcat, cumva… :slightly_smiling_face:
PS2…dacã ne uitãm mai atent la zona (deja nu prea consistentã ca grosime a terenului) de deasupra tunelului elvetian, mai vedem si un pârãias (Alpbach) curgând fain-frumos exact peste portiunea subtraversatã… ! https://www.google.ro/maps/@46.8194718,8.6417267,3a,75y,14.35h,79.25t/data=!3m7!1e1!3m5!1sC82BK_ZX35Fva6KClU9lkw!2e0!6s%2F%2Fgeo2.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DC82BK_ZX35Fva6KClU9lkw%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D246.70454%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656
(…deci, toatã stima, ce sã mai spui altceva ? Asta confirmã încã o datã ceeace înseamnã orice nouã constructie ceva mai “tehnologizatã” realizatã pela noi, ea aduce în zonã un mare plus de CIVILIZATIE, …pãrerea mea…).

In vara asta am încercat sã vãd “în viu” :slightly_smiling_face: cum aratã zona “criticã” dela Vama-Buzaului_Crivina. Postez, în ordine, imaginile cu valea Buzãului, dinspre amonte, deci sud de Crivina, înspre intrarea/iesirea sud a prezumtivului tunel-MARE-Crivina. A se remarca deschiderea imensã a vãii pânã în acest punct !

în ultima imagine se vede zona de supratraversare a soselei existente pe cursul vãii, urmând ca undeva pe versantul din stânga sã se facã intrarea în tunelul cel mare.
Indicatia “spre Vf.Ciucas” din panou aratã directia drumului existent spre sud, spre Pasul Boncutza. Situl Natura2000 si cascada se aflã lateral fatzã de vale, nu sunt afectate nicicum.

Chiar nu văd să fie o problemă asta cu viiturile… chiar deloc, mai ales că în zonă nu prea ai de unde să îți vină viituri. Avem acolo un baraj care protejează toată acea vale. Da, să ne facem griji dacă va ceda barajul, ca în filmele SF… dar nu e cazul.

Uite o hartă hidro:

Așadar, sugestia mea e de a ne folosi de acest drum deja existent pentru a crea o alternativă la acele localități, pe un drum care există deja în mare parte, care e mai plan și chiar mai drept decât DN1A. În plus, poate fi îndreptat.

Ca și costuri totale ale proiectului ar fi mult mai mici decât cățărarea drumului pe deal. Cum ziceam, acesta ar putea fi implementat repede, costuri scăzute, fără multe exproprieri… și de acolo se poate face un nod rutier cu access către/dinspre DN1A și, dacă se va face această soluție cu drumul prin pasul Boncuța, către nord spre Vama Buzăului.

Totuși, referitor la sugestiile tale, am o problemă cu a duce drumul la o altitudine atât de mare. Cred că noi ca și țară ar trebui să ne îndreptăm spre drumuri noi la altitudini mai mici și în a începe să facem tuneluri care reduc în definitiv consumul de carburant… gândește-te un camion cât consumă să ajungă la 1000 metri altitudine față de 700 zic… apoi problemele de administrare a drumului pe timp de iarnă când se află la altitudini mari.

Când ziceam că acest proiect este un vis frumos, nu o ziceam din răutate ci, pur și simplu, nu văd a se întâmpla în următorii 10 ani cel puțin… cred că dacă în 10 ani de acum încolo vom fi construit un tunel la Cheia între Jud Brașov și Prahova și o variantă nouă la localitățile dintre baraj Măneciu și Vălenii de Munte, vom avea un câștig major care vor face probabil să nu se mai justifice construirea unui noi variante către Vama Buzăului.

Pe de altă parte, cred, mai degrabă, că acele drumuri spre Vama Buzăului pot fi dezvoltate de consiliile județene pentru a începe în zonă o dezvoltare turistică… e o zonă cu potențial aș zice.

Pasul acela este saua cea mai joasã posibil din zonã, cred cã nu degeaba a trecut prin zona aceea drumul fãcut de romani (mai jos de nivelul ãsta este doar valea Buzãului), este o altitudine comparabilã Predealului. …sã coborâm mai jos de nivelul ãsta :wink: chiar nu vãd cum am reusi, iar dacã si acesti 1000 m altitudine sunt prea mult, ok…, atunci, se poate face si acolo un tunel pentru a trece la o cotã mai joasã de cei 1080 m dela suprafatã.
Repet, eu nu tin cu dintii neapãrat de o anumitã solutie, bine ar fi sã se convinã pe o solutie care sã-i convingã pe … sã deschidã odatã santierul si sã vezi utilajele la lucru.

Nu stiu ce ai avut în vedere cãnd spui de o trecere la pas la cota 700 m chiar prin Masivul Ciucas (înteleg cã în apropierea actualului DN 1A), dar cam ce lungime de tunel rezultã si cam câtã rocã se dizlocã pentru a trece dintr-o parte în alta a muntelui la cota 700 ? …îmi pare cã ar trebui ca deja la nord de barajul Mãneciu sã intrãm în tunel si sã mai iesim din el cam în apropiere de Sãcele.
…cam… !