A3 București - Ploiești - Brașov

A3 București - Ploiești - Brașov
0

Tu esti acolo , la receptie ?

Da, am fost, am transmis live… într-un final la ora 19:00 s-a deschis… am înghețat de numa numa așteptând atâtea ore.

@vancouver

la 15 minute de la deschiderea traficului, Gherghiței… (nu A3 așa cum am scris greșit) era deja blocată, ora fiind oricum trecută de 19:00.
N-au făcut NIMIC pe gherghiței, mașini blocate perpendicular sau parcate și dublează, abia era loc de o mașină pe sens.

Domne’ hm hm, daca se blocheaza, inseamna ca nu am avut dreptate… Din pacate, nu?

La ora la care mai uit eu acum, ora 20:48 in Romania, singura aglomeratie din zona apare pe Fabrica de Glucoza, spre semaforul spre Petricani + A3. Mai e un pic rosu pe Doamna Ghica la iesirea spre intersectia cu Sos. Colentina. In rest toata zona Pipera + Colentina verde. In centru e plin de zone rosii.

Îmi cer scuze, Gherghiței era Blocată… nu A3… am scris din viteză și încă înghețat de frig.
Pe Fabrica de Glucoză coada era pe la jumătatea ei (vedeam din dronă).
Iar pe Popasului coada era de la Eoru Iancu Nicolae (DJ) până la giratoriul de la A3!

Asta e poza la 15 minute de la deschiderea A3:

A se nota traficul pe Fabrica de Glucoză

Chiar și la această oră (22) avem coadă pe Fabrica de Glucoză. Cred că majoritatea se duc pe A3!

Cel mai bine analizăm LUNI!

Da, numai ca pentru a putea trage o concluzie trebuia sa facem o comparatie cu situatia de acum o saptamana sau de anul trecut. Nu de alta, dar se stie ca Pipera e cronic blocata, iar vineri seara cu atat mai mult.

Pe de alta parte, cum am lua-o, e clar ca e ultra-necesara largirea Fabrica de Glucoza.

Ce se poate face REPEDE si cu efecte WOW, ar fi o grabire la maxim a largirii doar pe ultimii 100-150 de metri ai Fabricii de Glucoza si trasarea nu 2+2 acolo, ci 3+1, adica 3 benzi la semafor si doar una de intrare pe strada. Astfel la semafor PUR SI SIMPLU FLUXUL SE TRIPLEAZA la fiecare verde. Ca unde sa se duca e clar ca au. 2 benzi pentru inainte, una la stanga si cea din dreapta si pentru dreapta.

Sau, si mai bine: SENS UNIC PE FABRICA DE GLUCOZA, sens spre autostrada, LA SEMAFOR 4 BENZI, una stanga, 2 inainte pe A3 si 2 la dreapta (una spre dreapta comuna cu inainte). Si in acest caz finalizarea rapida este esentiala doar pe ultimii 100 de metri inainte de semafor.

Ora 23 si tot rosu pe FdG… Stai asa, ca zice viteza medie 23 km/h, timp de parcurs 2 minute. Apoi na, e santier, e drum prost… de aia e rosu probabil. 2 minute sa parcurgi toata strada zic eu ca e super.

Sens Unic pe FdG și pe Dimitrie Pompei ar fi cel mai bine… s-ar completa și ar fluidiza mult traficul. Pe FdG sens unic înspre A3 iar pe DP sens unic dinspre Petricani. Iar la intersecția cu Gara Herăstrău sens unic înspre FDG. Simpu și cu efect… zic eu.

Așadar, cei ce vin pe A3 fie vor face stânga, fie dreapta și apoi în giratoriu să intre pe DP.

Da, exact. :+1:

Pai de ce a fost, aceasta intarziere ?

Azi, sambata, ora 18, Waze raporteaza in continuare “trafic intens” pe FDG, dar la o privire atenta vedem viteza medie 18km/h, durata de parcurgere a strazii = 3 minute. Adica fara probleme dupa parerea mea. Dat fiind ca in intersectia cu Petricani + A3, FDG e cea mai mica strada, e normal sa aibe timp de semafor scurt (asa cum se pare ca se plang unii), si ca atare e normal sa se stea de 2-3-4 ori la semafor. Pe termen lung, daca nu se ia nici o masura (vezi propunerile mele + ale lui spooky de mai sus), atunci e clar ca iesirea din Pipera spre A3 trebuie facuta cu precadere pe Dimitrie Pompeiu > dreapta pe Petricani > stanga pe A3, pentru a evita timpul scurt de la semaforul de pe FDG. Sau pe Sos. Pipera, peste pod CF, Bd. Pipera din Voluntari, Str. Emil Racovita, intrare pe A3 prin nod Popasului.

Din centru din Bucuresti pentru A3 cea mai buna varianta va fi via Gherghitei sau via Petricani, in nici un caz prin Pipera.

La intersectia Gherghitei / Colentina / Fundeni as propune separarea timpilor de verde pe Sos. Colentina in cele doua directii, din cauza ca multa lume va face stanga. Acum e verde concomitent in ambele sensuri pe Sos. Colentina, se creeaza deja blocaje cu multele masini care vor stanga spre Fundeni, venind din nord, si cu masini care vor stanga venind din centru spre Andronache. Acum se adauga un flux masiv spre Gherghitei. Deci NEAPARAT trebuie verde separat pe Colentina pe cele 2 sensuri, astfel ca toata lumea sa plece fluent de la semafor atunci cand e verde, indiferent daca merge inainte, semi-stanga pe Andronache sau stanga pe Gherghitei. Cei de pe Gherghitei pot avea intermitent verde la dreapta tot timpul (cred ca asa si este).

Alta varianta de imbunatatire a intersectiei Gherghita/Colentina/Fundeni o vad intr-un sens unic pe Ghergita numai pe bucatica intre aceasta intersectia si intersectia cu Str. Fabrica de Gheata. Aceasta strada iese la Mc. Donalds Colentina, prin spatele blocurilor, astfel traficul care vine din Pipera + autostrada sa fie obligat sa o ia pe aceasta strada. Astfel la semaforul Gherghita/Colentina/Fundeni DISPARE TIMPUL ACORDAT CELOR DE PE GHERGHITEI, pentru ca ei nu mai exista, acolo nemai fiind posibil sa vina nimeni. Cine vrea neaparat sa ajunga totusi in intersectie venind de pe A3, poate sa faca stanga pe N. Zamfir, apoi P. Negulescu si Andronache. Atunci in intersectia Colentina/Gherghitei/Fundeni/Andronache raman 4 timpi: Colentina din sud, Colentina din nord, Andronache si Fundeni.

Deși este gata de aproape 2 ani de zile, nodul rutier de la Moara Vlăsiei nu a fost recepționat!

După mulți ani de așteptări autostrada A3 la intrare în București a fost deschisă traficului vineri seara, după multe ore de amânări.

Totuși, locuitorii din Balotești, Căciulați, Moara Vlăsiei nu se pot bucura de acești noi kilometri de drum pentru că nodul de la Moara Vlăsiei, ce permite intrarea și ieșirea înspre și dinspre Moara Vlăsiei, Căciulați, Balotești, a fost uitat să mai fie finalizat, atât de constructorul grec Aktor, cât și de CNAIR.

Recepția parțială de vineri nu a inclus și acest nod rutier, în ciuda faptului că inclusiv comunicatul de presă al CNAIR anunța vineri că: „Astăzi, 14.12.2018, reprezentanții CNAIR au recepționat lucrările la sectorul de autostradă București - Ploiești, km 0+000 (Intersecție Petricani) - km 3+325, Nod Centură București și Nod Moară Vlăsiei.”

Reamintim că în contract erau incluși, pe lângă cei 3 km de autostradă, 2 parcări (care încă nu sunt finalizate și nici recepționate) și 4 noduri rutiere: de la Petricani, Gherghiței, Popasului și Moara Vlăsiei.

În această seară am făcut o vizită la acest nod rutier, după ce dimineață am observat faptul că încă mai erau prezenți câțiva parapeți din beton, parapeți ce fuseseră mutați de locuitorii din zonă pentru a putea intra și ieși de pe autostradă.

Surpriza noastră a fost și mai mare: nu numai că parapeții vechi de beton nu fuseseră scoși, dar au fost aduși alții mai mari. Așa cum se poate vedea din pozele efectuate în această seară, urmele din zăpadă a utilajelor erau proaspete. Așadar, constructorul Aktor a blocat, din nou, accesul pe autostradă.

În plus, am constatat faptul că lipsește cel puțin o lisă din parapetul de protecție de pe breteaua de ieșire de pe autostradă (de pe sensul de București), precum și lipsa a câtorva indicatoare rutiere și a unui panou de informare deasupra aceleași bretele. Mai mult, de pe indicatoarele de informare de pe autostradă au fost înlăturate benzile negre care acopereau parțial indicatoarele, astfel că acum șoferii sunt induși în eroare cum că ar putea folosi ieșirea de pe autostradă în acel punct.

Cu toate aceste, în aceste momente asistăm la un circ politic în care Ministrul, încă în funcție, Lucian Șova, cel care l-a numit și l-a păstrat pe Directorul, încă în funcție, Narcis Neaga, îi face pe cei din Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere „bufoni”, iar pe de cealaltă parte asistăm la războiul kilometrilor construiți în acest an versus kilometri inaugurați în acest an, care nici unii, nici alții adunați nu fac 100.

Reamintim Ministrului Șova că încă se află în funcție și se face responsabil, la unison cu Narcis Neaga de stadiul precar al infrastructurii din România.

Solicităm responsabililor din CNAIR să ia măsuri urgente în vederea remedierii problemelor de la acest nod rutier astfel încât acesta să fie deschis traficului în cel mai scurt timp!

Vă invităm să revedeți imaginile video din dronă, realizate ieri seară pe ninsoare și vânt intens, când s-a tăiat panglica la cei 6 km de autostradă urbană:

Curiozitate din partea unui necunoscator: De ce bucata de drum dintre sos. Petricani si sensul giratoriu (str. Gherghitei) este incadrata la nivel de autostrada (am vazut si pe filmari un indicator cu A3-KM 7 pe acea sectiune de drum)? Altfel spus, permit standardele unei autostrazi “aparitia” unui sens giratoriu in mijlocul acesteia?

Buna observatia, Cristi. Evident ca nu permit standardele. Probabil la un moment dat vor modifica si vor marca inceputul autostrazii abia dupa sensul giratoriu, iar bulevardul dintre Petricani si sensul giratoriu probabil va merge in administrarea primariei capitalei. Asa mi s-ar parea corect.

Eeeh, iatã cum apar /conflictele/ în trafic, fiindcã traficul, sãracul, si el este cam tot o chestie organicã, e pe bazã de masini, dar si pe bazã de soferi… :slightly_smiling_face:

Deci, atunci cãnd intri cu un flux, cât de cât constant din autostradã, într-o aglomerare/retzea oarecum haoticã în nodurile ei esentiale ADUCÄND BRUSC DISPERSIILE DIN A3 INTR-O INTERSECTIE (gen Petricani/FdG, sãraca de ea, si asimetricã, în plus…), eh, atunci acolo o sã tot fie blocaje care treptat se vor reverbera concentric spre urmãtoarele noduri din zonã.
Nu vã supãrati pe mine, dar în alte locuri (poate cu mai mult bun-simtz, inclusiv tehnic) poate nu s-ar fi “scumpit pe târâtze” si ar mai fi investit niste bani astfel ca sã nu ajungi la situatii de /conflict/ la nivel, adicã ar fi recurs în cele douã noduri , cu Str.Gherghitei si sos.Petricani, la iesiri-din-A3 denivelate fatzã de traficul urban de întâmpinare, astfel ca acestea SÄ NU INTRETAIE fluxul urban, ci sã li se “alãture” treptat pe aceste prime douã segmente, Gherghitei si Petricani, asa cum schitzasem zilele trecute ceva mai “sus”.

Deci, nici mãcar o zonã tampon de “preluare” din A3, în nord-estul orasului, nu s-au sinchisit sã facã mai “ca lumea”…
(…în compensatie, însã, ne oferã totusi ceva nou…, stand-up cu tzãran frustrat… :wink:)