A3 București - Ploiești - Brașov

A3 București - Ploiești - Brașov
0

Pun ei grinzile ,:sweat:dar mai trebuie armarea lor si multe altele…nu

Un foto-reportaj realizat ieri de „shoppy Infrastructure”:

Tot de la shoppy

Lucian Şova, despre autostrada Ploieşti-Braşov: Nu avem niciun contract cu Banca Mondială

Ministrul transporturilor, Lucian Şova, a declarat luni că în construcţia autostrăzii Ploieşti-Comarnic-Braşov „nu avem niciun contract“ cu Banca Mondială, enumerând şi motivele pentru care este mai oportună varianta paretneriatelor public-private.

„A fost o intenţie, asumată de fostul premier Mihai Tudose, pentru a obţine asistenţă tehnică din partea Băncii Mondiale, la care era legat şi un credit de 35 de milioane de euro, inclusiv pentru revizuirea unui studiu de fezabilitate anterior. Ulterior, guvernul a luat decizia de a include proiectul Braşov-Comarnic în noul pachet de parteneriate public-private, astfel că s-a luat în discuţie oportunitatea de a mai semna şi acest împrumut“, a menţionat ministrul transporturilor.

Cand esti idiot si continui in idiotenia ta ! In ce laboratoare au fost facuti inaptii astia de la MT ?

Vă prezentăm imagini noi luate cu drona de pe Autostrada A3 București-Ploiești, tronsonul de 3 km dintre (București) Petricani – Gherghiței – Popasului (Voluntari) ce are termen de finalizare sfârșitul acestei luni. Ne putem da seama că acest termen va fi cu mult depășit.

Abia acum constructorul, AKTOR, s-a mobilizat ceva mai bine față de ultimele noastre vizite, putând număra în teren peste 60 de muncitori și peste 50 de utilaje care aveau activitate intensă. În aceste condiții putem estima că acest tronson de autostradă urbană ar putea fi terminați în următoarele 3 luni de zile, având un grad de realizare fizică estimat de 80%.

Per ansamblu progresele sunt mult sub așteptări, dar acum se lucrează intens la pasajul peste calea ferată, au început relocarea stâlpilor LEA și au început lucrările la bretelele ce leagă sensul giratoriu de strada Gherghiței. Pasajul de peste strada Popasului este de departe de a fi terminat, precum și podul de peste lacul Șaulei, iar la intersecția cu șoseaua Petricani încă se mai lucrează la utilități. Și-a făcut apariția

Sperăm ca AKTOR să păstreze ritmul susținut al lucrărilor astfel încât să putem circula pe acest tronson de autostradă până să intrăm în iarna calendaristică.

Urmăriți imaginile video aici:

și câteva cadre din această filmare:

Poze de la sol

Se încarcă…

Inca un pas pentru Rasnov-Cristian
Am putea avea autorizatia de constructie in Noiembrie.

Comisia europeana nu vede cu ochi buni realizarea autostrazii Ploiesti-Brasov prin PPP / concesiune. In plus ei sunt dispusi sa plateasca studiul de fezabilitate imediat:

https://www.mediafax.ro/economic/interviu-corina-cretu-initiativa-celor-trei-mari-reduce-decalajele-dintre-est-vest-putea-face-studiul-fezabilitate-autostrada-montana-pana-2020-avea-vointa-politica-video-17523404

De asemenea, ne-am oferit, pentru că avem banii, a realiza studiul de fezabilitate pentru autostrada Montana, este un proiect foarte mare, greu, care nu poate fi realizat peste noapte. Noi am putea să realizam studiul de fezabilitate până în anul 2020 dacă am avea voinţa politică şi am colabora foarte bine şi începerea construcţiei din 2021.

Ar fi o chestiune simbolică în anul centenarului de a se angaja această investiţie, am văzut că Guvernul a anunţat că doreşte să realizeze acest proiect prin parteneriat public- privat.

Este dreptul suveran al oricărei ţări să realizeze în ce mod doreşte, Comisia nu este confortablă cu această abordare, pentru că din punctul nostru de vedere, aceasta înseamnă o deprioritizare a investiţiei.

Ar fi fost culmea să vadă cu ochi buni aceste PPP-uri… deja devine penibil că noi refuzăm banii europeni. Această măgărie a guvernului Dăncilă trebuie să se oprească. Mă întreb dacă Juncker îi va spune ceva în privat lui Dăncilă referitor la aceste proiecte.

Eu unul sunt, încă, optimist. Nu cred că aceste contracte se vor semna. Și de se vor semna, se vor lungi atât de mult încât nu vor ajunge să înceapă implementarea lor și nu văd de ce un investitor ar risca să investească în această autostradă. E pur și simplu nefezabil.

Orice investitor va cere garantie din partea guvernului, ca sa poata obtine credit. Si aici e de fapt magaria: daca afacerea se dovedeste falimentara (pe pierdere) noi toti si statul preluam pagubele, fara nici o limita. Adica dincolo de platile oricum convenite, care fac sa coste totul 3-8 miliarde in loc de jumate miliard cofinantare daca facem cu UE, deci dincolo de cele 3 pana la 8 miliarde cat va costa sigur, pot sa mai apara costuri in suma nelimitata, daca calculele de acasa nu se potri. cu cele din targ.

Exact… daunele în acest moment nu pot fi calculate pentru că dacă în momentul semnării contractului investitorul își estimează venituri de X miliarde, va dori să fie sigur că va scoate acele X miliarde din contract, indiferent de situație. Totuși, e un risc pe care și-l asumă și nu cred că va încerca să se bazeze pe faptul că va câștiga în instanță și că guvernul României va plăti aceste daune.

Cred totusi ca au aruncat in piata deja pretul pe km, ca sa il atraga in joc pe potentialul partener PPP.
S-au mai degraba a fost inpus acest pret si sa fie legal din ziua -1200 :smiley:

legală zici? eu zic că taxa pe București-Ploiești ar putea fi ILEGALĂ.

Depinde mult cum se va încerca „legalizarea” ei, dar, dacă ne uităm la OG15/2002 actualizată în 2015, putem vedea că o taxă se stabilește astfel:

Art. 1^1
(1)Stabilirea nivelului tarifelor de trecere şi al tarifelor de concesiune are la bază principiul
recuperării costurilor de construcţie, de operare şi de întreţinere.

Așadar, o taxă încasată de un privat nu prea poate duce la recuperarea costurilor de construcție (în acest caz statul / cnair). Costurile de operare și întreținere cred că vor fi acoperite de o taxă mult mai mică decât cea vehiculată (6 euro fără TVA / 100 km). Adică dăm 15 lei (groso modo) / mașină. Depinde câte mașini vor trece pe acolo, dar aș zice că oricum e foarte mult.

Și să nu uităm de acea taxă de DISPONIBILITATE vehiculată care ar putea fi ORICÂT.

Şova: În noiembrie se va circula pe A3, legătura cu Şoşeaua Petricani. Îmi asum termenul. Dacă dezvoltatorul ar fi avut mai mulţi muncitori, lucrările ar fi fost finalizate mai repede

Ce zici, @spooky - e fezabil ?

P

“Imi asum termenul”. Nu prea inteleg ce inseamna aceasta asumare. Daca nu iese in ce consta asumarea? Putem o zi sa facem glume despre domnul ministru? Sau sa nu-l mai credem niciodata? Sau isi da demisia. Sau i se scad bani de la salariu. Sau se autopedepseste si sta afara in santier cu muncitorii si ajuta la turnarea de beton in rigole sau la montarea de garduri?.. So? Sau e numai asa un fel de “acum va zic pe bune, chiar cred ca se poate, dar daca nu… nu. Si gata”

Pentru că au fost câteva zile când nu prea a mers platofrma, am uitat să pun linkul nostru:

și ce am dat share pe facebook:

Progrese modeste pe primii 3 km din Autostrada A3 București-Ploiești

Dacă acum o lună eram entuziasmați să vedem pe teren zeci de muncitori și utilaje, în vizita făcută ieri pe teren am observat un număr mult mai mic de muncitori și utilaje, dar și unele progrese, în special la pasajul peste calea ferată care se aproprie de fazele finale, inclusiv rampa din partea de nord spre Popasului care a prins contur. Alte progrese putem vedea la podul de la Valea Șaulei unde au început să așterne balast stabilizat, lucrările cu utilitățile de la intersecția cu șoseaua Petricani se aproape de finalizare, iar înspre Popasului, progresele sunt mai slabe, relocarea celor 2 stâlpi de electricitate (LEA) nu a fost încă finalizată, dar și-au făcut apariție noi stâlpi, iar după Popasului vedem că se lucrează și la ultimul bazin de colectare a apei.

În acest ritm suntem sceptici că acești 3 km de autostradă ar putea finalizați anul acesta, dar sperăm totuși într-o mobilizare mai bună astfel încât lucrările rămase precum turnarea asfaltului, marcaje, stâlpi iluminat, panouri, parapeți etc., lucrări de complexitate mai redusă, să fie finalizate în aproximativ două luni de zile, astfel ca în luna noiembrie să se realizeze recepția și să putem circula până la 1 decembrie pe acest tronson de autostradă precum și pe nodul rutier de la Moara Vlăsiei, nod finalizat încă de anul trecut, dar care nu poate fi dat în folosință din cauza noului regulament de recepție care nu permite recepția parțială a unei lucrări.

Realist, da, avem șanse ca până la 1 decembrie să circulăm pe ea.

Cred că noțiunea de „asumare” în politica românească este înțeleasă greșit.

Mai auzeam în trecut cum miniștrii declarau că vor sta în șantiere zi de zi, 30 de zile pe lună chiar, inclusiv în Februarie. :slight_smile:

Eu auzeam de prim-ministrii care se mutau cu cortul :smiley:

Filmare cu drona pe A3 între Petricani, București și Popasului, Voluntari.

Se mai lucrează la utilități înspre Petricani.
În mare avem strat de uzură.
Se lucrează și la montarea de parapeți și stâlpi de iluminat.

Încă sper să circulăm pe acest tronson până la 1 Decembrie 2018! (am pus și anul :stuck_out_tongue:)

Și câteva capturi din filmare: