A3 București - Brașov

A3 București - Brașov
0

Tronsoane:
București - Centura București (6 km, din care 3 în lucru)
Centura București - Ploiești (în exploatare)
Ploiești - Brașov
— post rezervat —

Avem oficial confirmarea ca s-a dat ordinul de incepere pentru Rasnov-Cristian .
In principiu din Septembrie ar trebui sa vedem utiliaje in teren, poate chiar mai devreme pentru organizarea de santier !

r3537A.pdf (106.8 KB)

Guvernul a adoptat, miercuri, studiul de fundamentare pentru demararea unui Parteneriat Public Privat (PPP) pentru proiectarea, execuția și operarea autostrăzii Ploiești - Brașov și pentru operarea actualei autostrăzi Bucurști - Ploiești. Valoarea execuției proiectului este de circa 1,4 miliarde de euro, iar studiul de fundamentare detaliază că PPP-ul se va întinde pe o perioadă de 44 de ani, dar în două etape. Prima etapă va fi de 4 ani pentru proiectare și execuție și 20 de ani pentru operare. Șoferii vor plăti o taxă pentru folosirea autostrăzii , iar pe parcursul PPP_ului statul va plăti partenerului privat o sumă anuală pentru amortizarea investiției, dar și o plată de disponibilitate pentru perioada de operare a autostrăzii. Studiul ia în calcul și taxarea încă din 2019 a actualei autostrăzi dintre București și Ploiești.

in linkul de mai jos si studiul de fundamentare :slight_smile:
http://www.cnp.ro/user/repository/Studiu%20fundamentare%20Autostrada%20Ploiesti-Brasov/Studiu%20fundamentare%20autostrada%20Ploiesti%20Brasov.pdf

Inca un pas pentru Rasnov-Cristian
Am putea avea autorizatia de constructie in Noiembrie.

Filmare aeriană a autostrăzii A3 între kilometrul 0 (București, Șos. Petricani) - Gherghiței - kilometrul 3 (Str. Popasului / Str. Emil Racoviță, Voluntari, Ilfov), din data de 13 noiembrie 2017.

https://www.youtube.com/watch?v=40FaMFkyz40

Imediat și filmarea

Și imaginile din aer:

La cum arată lucrările, eu zic că estimarea actuală a CNAIR pentru luna iunie este nerealistă și cel mai probabil în toamnă vom circula pe acest tronson de autostradă…

Arata bine. Super filmarea, spooky, multumim. E important ca se vad progrese si de asemenea par a fi rezolvate toate obstacolele birocratice. Se putea si mai bine, dar guvernul a lasat in buget pentru acest lot o suma mult prea mica, care nu acopera finalizarea. Asa ca Aktor o lalaie, ca stie ca nu va fi platit daca se grabeste. Posibil chiar in vara sa vedem santierul complet abandonat, presupun dupa ce finalizeaza structurile de beton (podurile).

Și nici nu putem invoca vremea nefavorabilă. Abia a nins de vreo 2 ori

Ce misto au lasat liniai de 160 fara piatra sparta :frowning: Probabil ca e deja restrictie la 30km/h pe acolo.

Să fie din vina constructorului? Din ce am văzut ei nu prea s-au atins de calea ferată… să mă uit pe imaginile vechi să vedem cum era situația, dar nu îmi aduc aminte să fi săpat la 1-2 metri de calea ferată…

Clar vina constructoruui si-a stilului de-a-si baga picioarele in orice. Santierul arata mizerabil. Bine, asta-i boala generala in Romania. Toti constructorii se comporta ca si cand gardul ala e doar limita de expropriere, nu limita peste care n-are voie sa fie deranjat nimic de santier.

ce mai fac baietii astia de la Aktor ? mai lucreaza ceva, s-au relocat stalpii ?

Câteva poze din zonă.

1. Intersecția cu Petricani - progrese foarte mici. Se lucrează la o țeavă. Altele așteaptă…

La nodul de la Popasului se lucrează la grinda dinspre Nord, traficul fiind deviat prin sudul giratoriului. Totuși mobilizarea nu e grozavă.

Și în zona căii ferate.

S-au ridicat pilonii de pe lângă cf, dar mai e până montează grinzile.

În schimb, înspre Popasului era agitație mai mare.

Fain. Inca 5 ani si e gata :slight_smile:

Sigur anul acesta nu

5 luni sau ani? :slight_smile:

da… se pare că avântul avut anul trecut s-a cam spulberat.

eu încă mai sper ca în 5 luni să fie gata, dar considerând că să zicem abia într-o lună or să pună grinzile peste cf… deci mai avem de răbdat.

partea nasoală că nodul de la Moara Vlăsiei e prins în același contract și dacă nu se dă legea ministrul Lucian Șova, așa cum a promis că va face (trebuia în mai), mai așteptăm și cu acest nod până să circulăm pe el.