A13 Sibiu - Brașov - Bacău

Aici o sa discutam despre sectorul de autostrada A13 cuprins intre Sibiu si Brasov.

Pun si prima informatie proaspata de anul acesta :slight_smile:
https://bzb.ro/stire/autostrada-fagaras-sibiu-primul-aviz-de-mediu-de-la-apm-brasov-a152496

Asta dupa ce nu mai tarziu de luna precedenta, CNAIR a prelungit termenul de predare SF pentru Sibiu-Fagaras pentru Iunie 2021

Asta e autostrada de care Brasov are cu adevarat nevoie pentru economie. Nu A3 spre Bucuresti.

Asa este, insa s-au miscat atat de greu aici.
Spre aducere aminte : contractul de SF a fost semnat in 2015, apoi suspendat , apoi dat iar drumul, apoi s-a inpotmolit la discutii de traseu, si anul asta i-au dat iar drumul. La terminarea SF-ului ( Iunie 2021), o sa avem 6 ani de chinuiala.

In plus, ar putea fi receptionate partial anumite bucati, ex : Sibiu - Fagaras si lansata licitatia de PT+Executie.

Dupa parerea mea ar fi mai util un traseu cu 2-2,5 km mai lung pe la nord-vest de Tg. Secuiesc, in loc de varianta directa, prin sud-est:

pai nu ar fi o noua “cocoasa” ?

Clar. O noua cocoasa utila, versus una complet inutila la Focsani.

Cei 2 km in plus pe A13 se parcurg in ca. 1 minut, dar pentru cei care merg spre DN11B sau vin de pe DN11B spre Brasov este o economie de 10-15 minute, iar pentru locuitorii din Tg. Secuiesc o eliberare a traficului nu numai de pe DN11, ci si de pe DN11B.

In definitiv orice centura este o cocoasa !

Studiu de fezabilitate finalizat pe Sibiu-Fagaras, urmeaza sa fie avizat.

“După recepția Studiului de fezabilitate aflat în faza de avizări, autoritățile centrale sunt așteptate să lanseze licitația pentru proiectare și execuție. Perioada de implementare prevăzută în SF-ul acestei autostrăzi este de 36 de luni.”

Nici eu nu inteleg ocolul pe la Boita, la fel cum nu as intelege nici urcarea A13 peste Hula Bradului. Solutia trebuie sa fie un tunel de ~3.2 km intre Vestem si Bradu. Ar fi parctic tunel in plan, cu plecare de la cota 378m in Vestem pana la 380m in Bradu

Se pare că așa a vrut JASPERS… și noi am acceptat.

Sibiu - Făgăraș - întreg traseul avizat