A10 Sebeș-Turda

A10 Sebeș-Turda
0

Lotul 1, podul Mures, montare grinzi, 5 octombrie 2018

Lot 1: Oarda și podul Mureș, mutare lansator, 23 octombrie 2018

Da , era ceva pe pod acolo ( 6-7 ferari ), la cat e de lung , vine iarna . :grin:

Lotul 1, Oarda: podurile peste Mureș și Ampoi, DJ107C

Lotul 1, DJ107C, Alba Iulia Nord până la Sântimbru

Lot 1: Asfaltări între podul de la Ampoi și DJ107C

Am trecut acum 2 zile și am văzut că se lucrează pe lot 3/4 (cred că era 4) la un versant. Cred că au probleme, iară.

E bine ca remediaza , numai sa lase deschise loturile ptr. circulatie

Culmea este că după ce aproape un an nu s-a lucrat nimic la viitorul pod peste râul Mureș de la Sâncrai, în plină iarnă, pe cei de la Aktor, i-a ”apucat” hărnicia. De aproape două săptămâni, o echipă de muncitori a reluat lucrările și a început să lucreze la armătura viitorilor piloni ai podului.

PS: am auzit că i-au urecheat cei de la Aktor mamă… cică ar fi apărut mai nou vreo 2 francezi (deși Aktor e din grecia) de la compania mamă și să-i pună la muncă… așa circulă zvonul… dacă e așa, era și timpul.

Bun si firma mama nu stia ca asti aici nu lucreaza ?

:rofl::rofl::rofl: cred că firma mamă va descoperi foarte foarte multe probleme cu Aktor… pun pariu că după recepția A3 de azi vor fi unii greci trimiși acasă.

Ceva nu e in regula, trebuia sa vada ca nu vin bani din Romania. Au o contabilitate si asa mai departe …

Este o stire despre A10, nimic mai mult. Se cauta senzationalul cu disperare, alunecarea chiar nu este grava ! Alunecari de teren au mai fost, si este una chiar acum la care se lucreaza, si pe A3 la Nadaselul fara sa ajunga in presa ca stire de senzatie…
Cum zicea flacaul ala in stire: … va acoperi AUTOSTRADA!!! Hai sa fim seriosi …

Salut tuturor.
Pe lotul 1 se lucreaza ceva . Stie cineva ce se intampla pe lotul 2 ?.
faptul ca Aktor a mai castigat un lot pe A0 inseamna ca anul acesta da in folosinta Lotul 2 de pe A10…!. Nu ? :roll_eyes:

Aktor , mai lucreaza pe lotul 2…? …deja a trecut data de 15 - Martie .

Din pacate Aktor pare incapabil sa lucreze si nu avem semne ca se va schimba situatia. Ar trebui sa cerem cu voce tare rezilierea. Odata cu rezilierea, daca este bine justificata, Aktor cred ca poate fi blocat si la licitatii viitoare, cel putin o perioada… nu cunosc exact legea, dar cert este ca nu poti exclude pe nimeni de la licitatii, decat daca in mod dovedit a facut prost in alta parte. Ori o reziliere ca lumea exact asta poate insemna, o dovada.

Si chiar daca in justitie mai tarziu Aktor va castiga niste despagubiri, eu zic ca tot merita facut extrem de repede pasul si taiat raul de la radacina. Mai mult, lotul lor e mare si se poate imparti si in 2 loturi mai mici, unde sa aibe sanse si firme mai mici, poate chiar romanesti (pe langa UMB, sa mai dam sansa si altor firme romanesti sa creasca, de ex. Marcu Company si Baxcom, doi traditionali subantreprenori (ei fac mare parte din lucrarile de pe lotul 1, lotul Pizzaroti, si anume cu forta) se pot alatura si poate castiga un lot…

Da , ai dreptate se pot lansa mai multe firme romanesti pe acest lot.
Dar aude cineva : MT & CNAIR.