A10 Sebeș-Turda

A10 Sebeș-Turda
0

Pe sait la Proinfrastructura sunt ceva poze din data de 25.05.2018 de la deva si Holdea

Ce zici de lotul 2 din A10…? Slabe sperante…?

Slabe speranțe pentru ce? Pentru a fi deschis până la 1 decembrie 2018 așa cum ziceau unele voci? Nicio șansă. Poate cu chiu cu vai atât Lot 1 și Lot 2 vor fi gata până la 1 decembrie 2019.

Pai nu vezi ca nu mai construiesc nimic acolo ?lotul 2 - A 10

Pe lotul 2 erau Aktor-Euroconstruct, si la un moment dat aveau ceva probleme cu platile la subcontractori ?
Sunt ceva probleme si juridice la unul din noduri, nu ?

Surprinzător, recepția este amânată pentru ambele loturi. Zic suprinzător pentru că mă așteptam ca Neaga să facă recepția în ciuda faptului că nu au fost rezolvate toate problemele.

http://adevarul.ro/locale/alba-iulia/deschiderea-circulatiei-autostrada-a10-aiud-turda-amanata-sfarsitul-lunii-iunie-fac-teste-aderenta-lotul-3-1_5b0fbe7ddf52022f75a0a86b/index.html

Mai asteptam , ptr. receptie … baieti vorbesc ca in iulie poate se fac receptia la lot 3 si 4 .
Asta e…:smirk:

Am vizitat loturile.

Iată câteva poze. Am și filmări din dronă pe care o să le urc după procesare:

Lot 4

Primul set de poze de pe lot 4, km 62 parcă (trebuie să verific exact), unde au fost niște alunecări. Se vede cum au pus piatra spartă să stabilizeze versantul. Asta e pe sensul de mers spre Sebeș.

Parcarea de la km 60. Arată bine, avem și umbră și nu mai avem glisiere de protecție (aka bani aruncați pe geam).

Parapeți fono asborbanți la ieșirea din parcarea de la 60

Iar la KM 59 avem, înloc de inutilul telefon pentru SOS, panou de informare. :slight_smile:

Iar la km 59-57 avem diverși versanți consolidați în același stil cu piatră spartă, ziduri de beton și rigole mari de scurgere a apei, inclusiv cu baraje (nu știu cum se cheamă) și zone de colectare
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

am editat postul să mă asigur că toate pozele sunt urcate

lasa te rog cate un rand liber intre poze
si te rog sa precizezi in ce zi ai facut pozele / filmarea

@vancouver toate pozele sunt făcute sâmbătă 7 iulie 2018 în jurul orelor 16-17

Continuăm pe lotul 4, km 57+500, sensul de mers spre Turda, unde a cedat terasamentul:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

și îmbinarea asfaltului vechi cu cel nou, tot aici:

10

11

sistemul ITS, evident nefuncțional încă :slight_smile:

Și la final de lot 4, granița cu lot 3

interesantă camera asta, probabil o cameră de măsurare a vitezei. cele 3 camere din imaginea de sus sunt pentru rovinietă, dar asta mai mare e clar ceva care probabil măsoară viteza… rămâne să aflăm exact.

Fugărit fiind și de furtună m-am mutat pe lotul 2.

În pozele de mai jos se vede râul Mureș și în depărtare lotul 3…

aici nu s-a mișcat aproape mai nimic în ultimul timp. vegetați își face de cap.

iar aici înspre sud, spre Sebeș… vedem aceste lucrări abandonate efectiv

un teren mai mult mlăștinos aș putea zice, unde apa chiar băltește bine de tot… nu mai zic de solul așa cum se vede și după culoare e ca lutul aproape.

ferma asta e neclintită

și continuând spre sud apar 2 piloni și aici în zonă pare că au mai călcat utilaje și muncitori…

și dăm și de primele utilaje, ce-i drept, vreo patru doar și o bicicletă, restul sunt la bucurești :slight_smile: (dar nu era nicio mișcare la ora respectiv - 18:37 sâmbăta

urcăm puțin și vedem o imagine mai de ansamblu și mai vedem o basculă la treabă

aici o zonă încă neatinsă de ceva timp

și aici apa băltește

continuând spre Alba Iulia ajungem la km 38+340 din A10 unde vedem acești piloni ce susțin aceste rigole cred

aici unde se termină acest „zid” de sprijini dăm de un adevărat lac

și mai mergem puțin și dăm de mai multe utilaje și ceva activate în zonă care lucrau aparent la terasamentul autostrăzii

și aici dăm deja de balast stabilizat

deja a început ploaia torențială astfel că am mai făcut câteva poze din mașină

a plouat atât de tare încât îmi era frică să nu rămân în nămol așa că am plecat și am mers la intersecția cu DN14B

Tur de forta ! Multumim spooky ! Ce se intampla cu lotul 2? Reziliaza? par aproape inghetate lucrarile.

Referitor la lotul 3 si 4, hai cu deschiderea !!!

spooky: “sistemul ITS, evident nefuncțional încă :slight_smile:

Ba sistemul ITS este functional pe ST3 si ST4:

Da, îmi aduc aminte poza că am văzut-o. Dar la acel moment panourile pe care le-am întâlnit nu erau în funcțiune. Trebuia să mă exprim așa :slight_smile: