A1 Sibiu - Pitești

A1 Sibiu - Pitești
0

Avem acordul de mediu dar nu s-a dorit construirea a mai mult de 2 ecoducte, ceea ce mi se pare prea putin pentru lungimea autostrazii.

Partea 1

Avem acordul de mediu dar nu s-a dorit construirea a mai mult de 2 ecoducte, ceea ce mi se pare prea putin pentru lungimea autostrazii.

Partea 2

Partea 3

marin, dar pe acolo ,nu sunt in proiecte si tuneluri ? :roll_eyes:

Autostrada Sibiu-Pitesti este practic o succesiune de tuneluri si viaducte, cel putin pe zona montana. Ceea ce este si de aspteptat dat fiind relieful. Astfel coridoarele animalelor nu sunt afectate sau daca sunt afectate, la mica distanta exista o zona in care se poate trece sub autostrada (A1 pe pod / viaduct) sau peste (A1 in tunel). Astfel nu pare a fi necesara existenta unor structuri speciale de trecere (ecoducte). Din ce am inteles, cele doua ecoducte aprobate in proiect de altfel nu au nici o legatura cu autostrada (nu trec peste autostrada) ci asigura doar continuitatea unor cai pentru animale PESTE CALEA FERATA EXISTENTA SI PESTE DRUMUL NATIONAL EXISTENT. Daca este asa, atunci nu avem de fapt nici un singur ecoduct si dupa cum pare logic nici nu e nevoie.

Daca totusi sunt necesare si alte ecoducte, fara probleme puteti posta aici locatia unde ar trebui sa vina, cu harta si explicatii, ca sa intelegem de ce chiar sunt necesare. Repet, la nivel groso-modo, din avion, la o autostrada montana in general nu prea are logica sa se faca ecoducte, pentru ca rolul lor este preluat automat de poduri / tunele.

salut. intocmai, ca sunt tuneluri si viaducte si nu sunt putine. asa cred eu . voi ce ziceti ?