A1 Nădlac - Timișoara - Lugoj - Deva

A1 Nădlac - Timișoara - Lugoj - Deva
0

Noi imagini de la ziarul Unirea cu lotul 4 nod rutier Șoimuș și dealul cu Lilieci.

• aproape că sunt gata cu realizarea conexiunii: mai au marcaje și indicatoare. teoretic mâine ar fi termenul de deschidere a traficului. rămâne de văzut dacă vor exista întârzieri.
  • intrarea pe autostradă se va face pe la CIC
  • deși continuă lucrările la deal, nu au atacat încă zona cu alunecări. mă aștept să o lase la urmă ca să consolideze mai întâi zonele fără probleme, probabil să nu genereze un efect în lanț.

Tocmai am întrebat la CNAIR și mi s-a răspuns că mâine nu se deschide traficul la Șoimuș. Aștept să aflu când mai exact.

UMB a cerut o amanare pana pe 26.11, prefectul nu a fost de acord, dar a fost pe santier si a spus ca este multumit, ca se lucreaza peste tot unde este posibil si ca este convins ca se va deschide mai repede de 26.11. Zic eu undeva spre finalul sapt. viitoare, adica 22-23.11.

Comunicat de presă

14.11.2018

Se prelungește restricția de circulație pe A 1, între Șoimuș și Simeria

Antreprenorul Asocierea Tehnostrade SRL - Spedition UMB SRL a solicitat prelungirea închiderii circulației pe tronsonul de autostrada A1, între km 353+660 și km 368+650, cuprins între Nodul rutier Deva și Nodul rutier Simeria și devierea traficului pe DN 7, pe segmentul Simeria – Deva, în perioada 16.11.2018 - 29.11.2018.

Având in vedere faptul că execuția lucrărilor necesare realizării conexiunii între sectorul de autostradă Deva – Orăștie (aflat sub trafic) cu lotul 4 al autostrăzii Lugoj – Deva (în execuție).se află într-un stadiu avansat, Antreprenorul depune eforturi in vederea deschiderii traficului, pe tronsonul de autostrada A1, intre km 353+660 si km 368+650, cuprins intre Nodul rutier Deva și Nodul rutier Simeria în cel mai scurt timp posibil.

Pe surse: UMB vrea să deschidă mâine traficul

Lotul 4 via DRDP Timișoara

Se pare ca nodul Soimus se deschide azi, deci implicit se revine la circulatia pe autostrada intre Simeria si Soimus, ocolind Deva. A pus marcelbanu poze fresh de azi dimineata pe pum, iata aici una:

Aici tot reportajul pe pum: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.msg221740#msg221740

Astăzi, 16 noiembrie 2018, începând cu ora 12:00, segmentul de autostradă dintre nodul rutier Șoimuș și Simeria va fi redeschis traficului ca urmare a faptului ca Antreprenorul Asocierea Tehnostrade SRL - Spedition UMB SRL a finalizat realizarea conexiunii sectorului de autostradă Deva – Orăștie (aflat sub trafic) cu lotul 4 al autostrăzii Lugoj – Deva (în execuție).

Accesul pe autostrada A1 de pe DN 7 se va face în același mod ca înainte de închiderea circulației prin nodul Șoimuș, iar accesul pe A1 din DN 76 se va face pe noile bretele ale nodului rutier Șoimuș, semnalizate corespunzător.

De asemenea, coborârea de pe autostrada A1 se va face prin aceeași bretea, la fel ca înainte de închiderea sectorului de autostradă.

Avem și câteva poze de la CNAIR împreună cu anunțul postat pe facebook.

Se pare că UMB sau CNAIR (nu știu cine trebuia să le modifice) au uitat niște indicatoare de au încurcat unii șoferi…

foto: Marcel Banu pe Grupul Waze Romania (Facebook)

de la rocklee: filmare de la nod rutier Șoimuș spre Sibiu prin noua configurație

https://www.youtube.com/watch?v=KekxHs796JU&lc=z23rfdzohlurulthc04t1aokgdlxqrfv51xwhxoshn3mrk0h00410

Dar pe L3 ce se mai intampla? La Ilia? La Grind? Cred ca presiunea ar trebui pusa pe COMSA nu pe UMB. La Holdea in ce stadiu sunt?

Comsa lucreaza destul de bine. Dupa parerea mea nu ar trebui sa fie probleme in a finaliza inaintea UMB sau cel tarziu impreuna cu UMB. Adica undeva in august 2019.

Da da da , si asti au rupto anul asta. Au dat cu ea de perete. :triumph:

Dupa ce s-au inteles cu CNAIR legat de nodul Holdea, chiar au lucrat foarte bine. Anterior erau aproape gata cu tot tronsonul lor, mai putin cele 3 zone cu probleme, de la Grind, Ilia si Holdea. De aceea au avut o perioada de stagnare. La Grind si Ilia a fost din vina lor, dar egal, chiar si asa, solutia nu poate sa vina peste noapte. Iar la Holdea blocajul a fost generat de CNAIR, mai precis de incapatanarea directorului Ionita. Dupa ce a fost schimbat si a venit Neaga, imediat s-a putut rezolva problema.

Sigur, daca asculti exclusiv vocea CNAIR, atunci firmele sunt varza si sunt de vina pentru absolut tot.

Macar sa fie si ei gata odata cu UMB , sa deie drumul la tot tronsonul de la Deva - Holdea.
Au trecut atatia ani mai trece o jumatate de an. Numai sa ii lase vremea.
Dar vezi , cu tunelurile - nu se lanseaza nimic…, si mai trece si 2018.

La Grind este terminat iar la Ilia Comsa a dat dovada de seriozitate acum la sfarsit de an. In urma cu mai putin de o luna promiteau ca vor finaliza umplutura la Ilia. Am crezut ca era o declaratie din categoria “nu ne costa nimic sa promitem”.
Dar surpriza, in pozele puse de AlexandruDuma pe forumul PUM se poate observa ca in 3 saptamani aproape au terminat. Mai au 3 metri de umplutura si de asternut balastul stabilizat si straturile de asfalt.
In ritmul acesta au sanse sa termine pana in 20dec daca vremea tine cu ei.

poza AlexandruDuma pe forum PUM

Si la Holdea au avansat dar de remarcat faptul ca nu au asteptat semnarea contractului pentru bretea, au inceput serios aceasta lucrare care prinde contur.
Exista posibilitatea certa ca acest sector (LD3) sa fie deschis in T2 2019 daca nu apar noi probleme (contractul pt bretea iesire Holdea nu a fost inca semnat!!!)

Poza AlexandruDuma pe forum PUM

Daca preiei poze de pe alt forum sau site sau ziar este necesar sa pui si link catre aceal forum / site / ziar.
Pun eu acum linkul: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.msg223739#msg223739

Este ok sa se preia poze si informatii de oriunde, dar nu in intregime. De ex. nu putem cita aici articole de ziar complete sau nu este ok sa punem toate pozele de pe alt forum. Una, max. doua si link. Din punctul asta de vedere e ok postarea, am vrut numai sa stie toata lumea.