A1 Nădlac - Timișoara - Lugoj - Deva

A1 Nădlac - Timișoara - Lugoj - Deva
0

Asta ar fi o veste buna cu tunelurile.

Din pacate orice termen mai scurt de 5 ani la tuneluri e doar la plezneala. Nu este posibil tehnic in conditii de costuri normale sa se faca mai repede de 5 ani. La asta adaugam timpul pentru proiectare si avizarea a ceea ce s-a proiectat, plus obtinerea autorizatiei de constructie. Adica minim inca 1 an. Suntem la 6 in cazul cel mai optimist.

Deci 6 ani din momentul SEMNARII CONTRACTULUI. Pana atunci poa’ sa mai treaca vreo 2 ani.

PS. Si pentru ca am avut discutii pe PUM legate de subiect: daca se face doar HALF-PROFILE nu dureaza pe jumatate, adica 3 ani in loc de 6. Partea cu proiectarea si avizarea dureaza tot fix 1 an MINIM, iar constructia dureaza tot cam 5 ani, poate 4 ani jumate. De ce? Pentru ca la tunelurile duble (cu 2 tuburi) se lucreaza usor decalat si aceleasi munci (activitati) se muta de pe un tub pe altul. Decalajul este de ca. 1 an. DAR: intotdeauna exista tunele de legatura din loc in loc intre cele 2 tuburi, iar asta face sa se poata optimiza unele procese atunci cand sunt 2 tunuri. Critica este APROVIZIONAREA. Daca intr-un punct din tunel lucreaza o echipa (de ex. toarna fundatia), atunci nimeni nu mai poate trece pe acolo (decat poate cocotat pe vreo schela, dar in nici un caz motorizat sau cu materiale. Astfel orice alt proces este blocat o perioada de cateva ore. ZILNIC. Asta numai la betonari. Dar mai sunt si alte procese, de ex. izolatia hidro - nu e voie sa se treaca cu camioane peste zone izolate, deci se poate veni numai din partea cealalta. Dar daca exista 2 tuburi cu tuneluri de legatura, unul poate fi folosit pentru a ocoli punctele de lucru de pe celalat tub. Astfel toate activitatile pot pastra o liniaritate si merg mai repede. In final CA TERMEN E (aproape) ACELASI LUCRU CU 1 SAU 2 TUBURI.

MAI MULT, ATENTIE: Daca se face un singur tub, asta implica lipsa unui cai de fuga in caz de incendiu - ceea ce este moarte curata in tunel. Deci un risc enorm. La proiectele moderne din vestul Europei unde se fac tuneluri cu un singur tub de ex. pe un drum national, se mai face un al doilea tub mai mic, pietonal, de urgenta. DECI TOT TREBUIE 2 TUBURI, ORICE AR FI!

Ce optimist esti. :thinking::smiley:

Eu zic ca sunt realist. Am participat (ca inginer si reprezentant al unui subantreprenor) la realizarea unor tuneluri de dimensiuni asemanatoare in Germania, pe autostrazi. Deci stiu despre ce vorbesc. Mai repede de ce spun eu nu se poate, decat cu eforturi financiare fabuloase. Mai incet se poate, evident, dar pe de alta parte in tunel nu prea dai de utilitati :slight_smile: sau de exproprieri si interesul firmelor e sa termine repede ca sa nu stea cu utilajele inchiriate. Plus totusi presiunea publica uriasa care o sa apara prin lipsa unui ciot asa de mic in mijlocul a 400 de km de autostrada Sibiu-Nadlac. Deci ma astept sa nu dureze mult mai mult.

câteva poze de la rocklee de pe Facebook-ul lui de pe lotul 4 Lugoj-Deva

și cireașa de pe tort… cum arată muncitorii în groapa aia și deasupra stă să cadă…

spooky, noi stim de unde sunt pozele, dar poate e cineva care vede pentru prima data. Ar trebui precizat, zic eu: Lugoj-Deva, lot 4, lucrari la deal Soimus.
Multumim pentru poze, rocklee si spooky.

îmi explică careva ce-i cu acești piloni?

deasupra e zona de alunecări…

nu-s piloni, sunt piloti. Piloti forati, asa se numesc. Sau coloane (forate). Urmeaza ca betonul vizibil (peste cota la care stau oamenii cu picioarele) sa fie spart si sa ramana libere armaturile (mustatile). Acestea armaturi se vor ingloba in grinda-fundatie, care se si vede in stanga.

In jos, in stânca pilotii merg probabil vreo 20-30 de metri (exista si la 40 de metri), un fel de radacini gigant (ancore) de care se ancoreaza viitoarea grinda si mai departe peretele de sprijin. link informatii piloti forati: http://www.kellergeotehnica.ro/download/Keller_20-01RO.pdf

Vancouver , iti multumesc. Nu a fost cu rautate ,replica anterioara. La noi dureaza foarte mult.
Nu uita si de tunelul de la A3 Meses. Multumesc ptr. lamuriri. :relaxed:

rocklee , nu mai posteaza pe API

da, mi-a zis și mie când ne-am cunoscut duminică, după ce terminasem de filmat lotul 4, dar eram amândoi grăbiți și nu am apucat să discutăm prea multe, dar nu am întrebat de ce nu mai postează pe PUM/API.

A fost ceva contre intre el si Ionut. asta e viata.

Cand vad efortul muncitorilor de la UMB si citesc intrebarile neroade si agresive ale facebookistilor cu 4 clase pe pagina CNADR " cand terminati ? RUSINEEE ! deschideti doar 29 de km ? " samd samd , remarci ale unor indivizi lipsiti de orice educatie , cultura , competenta …
Dar ce vorbesc eu de acesti amarati care se cred Dumnezeu daca au barbuta de 3 zile , ochelari de soare si isi platesc chiria la Alcala de Henares ?
Oamenii de presa de la noi , angajatii televiziunilor care chipurile informeaza , parlamentari chiar , habar nu au cand se rastesc " faceti autostrazi ! nu avem autostrazi ( inexact ) ! n-ati deschis un km de autostrada in 2018 ! ( fals ) unde sunt santiere de autostrada in lucru in Romania !
Sunt convins ca oameni cu pretentii in Stat , nu dau nume , habar nu au ca este un santier de autostrada intre Aiud si Sebes si unul intre Campia Turzii si Targu Mures - ba mai mult , ar fi incapabili , chiar numind santierele , sa le localizeze pe harta …

Ioane ,asta e viata. Trebuie sa ne adaptam. Cum zic ei : NU iti convite te ard … , ca si cum totul le apartine. Scuzati off-topicul.
O seara linistita va doresc.

image

Asta imi place mult . Se lucreaza

ioangeorgescu, te rog sa te limitezi la informatii sau comentarii despre A1 Lugoj-Deva. Comentarii generale despre alte comentarii si despre calitatea comentatorilor pot fi puse si intr-un alt subiect. O sa creez eu acum un subiect nou pentru asa ceva: “Cafeneaua de pe drum”.

Sa pastram subiectul A1 cat mai tehnic si mai la subiectul A1.

Am inteles si voi fi un client al acestei cafenele .

Spooky , vezi ca rocklee a pus ceva poze pe FB. Sa ii ceri acordul ,sa nu se supere.

Înainte de a posta aici i-am cerut acordul.

Multumesc

Cata vreme cineva publica pe facebook in mod public, noi putem prelua poze pentru le pune aici. Nu e nevoie de nici un acord. Doar nu trebuie abuzat, adica nu trebuie publicata postarea de acolo in integralitate, ci doar spicuit (adica sa zicem 10 din 100 de poze) si precizata sursa. La fel si cand citam dintr-un ziar, putem pune parti din articole cu precizarea sursei, dar nu articole intregi.