A1 Nădlac - Timișoara - Lugoj - Deva

A1 Nădlac - Timișoara - Lugoj - Deva
0

Cred ca in 15 e gata , legatura cu A1. Asa discuta baieti pe forum.

Până pe 15 au termen să deschidă autostrada blocată momentan între Simeria și Soimus

Vizita la nodul Holdea

Și înainte să filmez cu drona un survol al unui mic avion. O fi filmând? Nu era deasupra autostrăzii…
Adică nu a venit de-alungul ei…

spooky ai si filmarea?Multumesc

Filmarea de aseară de la Dealul Șoimuș… mi se pare că terenul continuă să cedeze acolo, comparativ cu alte filmări recente.

tocmai am pus filmarea de la alunecarea de teren de la șoimuș… vor urma și restul de filmări Lot 4 și Lot 3 (Holdea și Ilia). tot de ieri.

Buna plasa aia, chiar a tinut bine versantul. Sunt curios cum se va rezolva problema alunecarii, cum va fi indepartata plasa si cum va fi curatata alunecarea?!?!

Ok, suna bine, sper ca ai sa le urci mai repede,ultima oara adurat o saptamana …

Da, uneori nu mai apuc să le procesez așa repede.
Noaptea asta sper să le termin de procesat. O să pun link imediat ce le-am urcat pe youtube. Imediat lotul 4, e în procesare.

Super!!

Lotul 4: doar ultima porțiune la care se mai lucrează. Nu mai am de ce să filmez înspre Ilia că e foarte clar acolo. O să mai trec ocazional să arunc un ochi la Bretea Mureșană.

Ce se mai aude cu cei 9 km de pe Lotul 2, sectiunea cu tuneluri? De 5 luni nu s-a scos la licitatie…
Din pacate, dupa ce se va da drumul la loturile 3 si 4, circulatia se va bloca pe cei 15 km de drum national, intre Holdea si Margina si intrarea/iesirea de pe autostrada, la fel ca in zona Deva-Simeria acum, in perioada cand circulatia e deviata.
Nu exista nici o modalitate de a gasi alta solutie in afara de cea cu tuneluri care dureaza 3 ani? Se pare ca acei ursi nu exista.

Momentan nu se mai aude nimic. O să încerc să aflu… CNAIR zicea că îi dă drumul la licitație până la sfârșitul anului, dar mai auzisem niște variante de genul că unii politicieni doreau să scoată la licitație fără a mai face tuneluri/ecoducte pentru urși că nu mai există urși pe acolo… dar nu prea ai cum să nu ții cont de faună, că pe acolo nu sunt doar urși și e aiurea să spunem că pe acolo nu (mai) sunt urși… Tocmai din acest motiv s-a împotmolit proiectul pe secțiunea E din lotul 2.

Oricum, 3-4 ani o să mai dureze…

Multumesc ptr. filmari.

Lot 3: Holdea și Ilia, 4 noiembrie 2018

Din surse am înțeles că documentația a fost transmisă către ANAP. Deci sperăm ca până la sfârșitul anului să avem licitația lansată, poate chiar luna aceasta.

PS: deși nu s-a anunțat oficial, s-a finalizat deliberarea (pe 31 octombrie) câștigătorului la licitația pentru breteaua de descărcare de la Holdea. COMSA a fost singurul participant, dealtfel, la licitație. Urmează atribuirea oficială licitației și semnarea contractului.

deci ramanem pe tuneluri ?.

Multumesc:smiley:

Da… cu tuneluri, evident. Ar fi penibil să nu.

Cât despre lotul 4, cică Umbrărescu a confirmat că va fi gata până în August 2019:

ooo,dar asta e ,trebuie sa fim realisti e mult de munca la " lilieci ".

Multumesc